The NBRC Club Rules were last updated in 2006. Download a pdf version.

 

NORTH BUCKS ROAD CLUB

CLUB RULES

1:      THE CLUB

  1. The Club shall be called the North Bucks Road Club.

  1.  Club Colours shall be Red, White, Green and Blue.

  1. The declared objective of the Club is to promote, encourage and support cycling activities.

2:      MANAGEMENT

  1. The management of the Club shall be vested in a Committee of three (3) appointed members (The President, Hon. Treasurer and Hon. General Secretary) with the following as ex-officio members: Chairman, Vice Chairman, General Secretary, Road Race Secretary, Time Trial Secretary, Membership Secretary, Clothing Secretary, Newsletter Editor and Press Secretary. If all ex-officio positions are not filled then extra members make be appointed to form a Committee not exceeding 12 persons. Six (6) shall form a quorum for Committee meetings.

  1. The President shall be elected every two (2) years as from 2005. A Vice President may be appointed at any AGM should  it be felt such a position is necessary. The main functions of the President and Vice President shall be to represent the Club at functions as required.

3:      MEMBERSHIP

  1. Membership of the club is open to all members of the community regardless of gender, nationality, ethnicity, sexual orientation, religion or beliefs, age or disability.

  1. There shall be five (5) grades of membership, namely:

                              Senior                       

                              Junior             (under 18 on January 1st)

                              Juvenile         (under 16 on January 1st)

                              65 Years and above

                              Family

  1. Subscription rates shall be set at the Annual General Meeting, or,                exceptionally, at a Special General Meeting. Subscription rates shall be displayed on the club notice board, on membership renewal/application forms, on the NBRC Website and at Annexe “A”.

  1. Subscriptions become due on the 1st of January each year. New members joining on or after 1st October in any year shall not be due for renewal of subscriptions until twelve (12) months after the 1st of January following. Any member not having paid his or her subscription before 31st March shall cease to be a member of the Club and shall not be entitled to ride in Club colours in Club, open or Association events and will be notified in writing. Any ex-Member shall then have to re-apply for membership in the usual manner. Election of candidates for membership shall be by a simple majority of the Committee.

4:      ANNUAL GENERAL MEETING

  1. The Annual General Meeting (AGM) shall be held in the month of September each year. Members shall be given at least one calendar month’s notice of the date of the AGM. Twenty five percent (25%) of Club Membership shall form a quorum for an Annual or Special General Meeting.

  1. Proposals for the AGM and nominations for Committee office must be notified to the General Secretary in writing 21 days before the meeting for discussion by the Committee. All reports from Committee members must be with the General Secretary at least 14 days before the AGM.

  1. The agenda, proposals and nominations shall be circulated to the membership at least seven (7) days prior to the AGM or SGM.

  1. Any member not present at the AGM shall not be eligible to take any official position unless prior written notice has been given of his or her willingness to accept office.

  1. A Special General meeting shall  be called within fourteen (14) days of receipt by the General Secretary of a request signed by not less than ten senior club members or if called by the Club Committee on a majority vote.

  1. The Club’s financial year shall commence of 1st September and run until 31st August each year, after which date the Honorary Treasurer shall prepare a full account showing the receipts and payments for the year and the financial position of the Club at that date. The account shall be audited by two (2) Honorary Auditors and shall then be circulated to the membership along with the  reports at the AGM.

  1. All profits made by the Club must be reinvested in the Club and its activities and not distributed amongst its members.

  1. On the event of the dissolution of the Club, all assets remaining after the satisfaction of all debts and liabilities shall not be paid to or distributed among members of the Club but shall be given or transferred to one or more of the following approved sporting or charitable organisations:
    1. One or more registered charitable organisation(s);
    2. Another club which is registered CASC (Community Amateur Sports Club Scheme);
    3. The sports’ national governing body or bodies for use by them for related community sports.

  1. The committee shall have the power to expel or suspend any                member guilty of conduct detrimental to the interests or reputation of the Club.

  1. Members shall have the power to appeal to the body of the Club.

  1. The Committee shall have the power to make by-laws and to decide disputes not elsewhere provided for in these Rules.

5:      MEMBERSHIP RULES

  1. A First Claim member is one who, at the time of joining the North Bucks Road Club, is not a first claim member of any other club.

  1. Applications for First Claim membership shall be agreed and approved by the Committee at their  next scheduled meeting, during which time on no account shall any club clothing be sold to the applicant. The applicant shall, before signing the application form, read and agree to abide by the Club’s rules which will be prominently displayed on the notice board at club headquarters.

  1. Applicants under the age of 18 years shall require a Club Parental Consent Form to be signed by his or her parent or legal guardian after reading the club rules, to be witnessed by a Committee Member.

  1. No person who is not otherwise a member of a CTT-affiliated cycling club shall ride in Club events until the above procedure has been completed, the exception being no more than 2 club events.

  1. Second Claim members are those who hold First Claim membership to any other cycling club.

  1. First Claim members only shall be eligible to compete for Club trophies and championships.

  1. Any member wishing to resign shall do so in writing to the General Secretary.

6:      RACING RULES AND REQUIREMENTS

  1. Members wishing to claim their prizes may do so at the end of the racing season. Submissions must be made in writing giving proof of the claim(s) to the appropriate secretary not later than four (4) weeks before the Annual Dinner and Prizegiving. Applications after this date will not be accepted. Club awards will be presented at the Annual Club Dinner. Annexe “B” lists all club trophies.

  1. The Committee shall have the power if required to permit the promotion of extra events other than those agreed at the Annual General Meeting.

  1. Proposals for affiliations to national and local cycling bodies or organisations shall be submitted in writing to the Committee. Current affiliations are listed at Annexe “C”, and are subject to review by the membership at the AGM.

  1. Club Place-to-Place records shall be displayed on the Club notice board. See also Annexe “D”.

7:      CLUB RUNS

  1. Members are required to comply with the rules of the road as prescribed in the Highway Code at all times.

8:      GENERAL          

  1. No alterations or additions to these Club Rules or conditions of awards of Club trophies may be made except with the consent of at least 66% of members present and voting at the Annual General Meeting or at a Special Meeting called for that specific purpose.

  1. Failure to comply with the foregoing Club Rules may, at the discretion of the Committee, result in disciplinary action being taken.

  1. Any matter not provided for in these rules shall be dealt with by the Committee whose decision shall be binding on all parties.

October 2006

ANNEXE “A”

ANNUAL SUBSCRIPTION RATES FOR 2006

                                                      1ST Claim            2nd Claim

Senior                                            £22                     £16

Junior (under 18 on Jan 1st)          £3                       £3

Juvenile (under 16 on Jan 1st)       £3                       £3

65 Years and over                         £16                     £16

Family                                            £29                     N/A

ANNEXE “B”

CLUB TROPHIES

The Martin Cross Memorial Trophy         - Fastest Rider in NBRC Open 25 TT

The Viceroy Cup      - Fastest Team on Aggregate Time in NBRC Open 25 TT

The Veteran Trophy (Dick Goodman Memorial Trophy)          - Highest Veterans Standard Plus time in NBRC Veterans Open 50 TT

The Charlie Cole Cup (Lost in the late 1980’s) - Fastest  Actual Time in Dick Goodman Veterans 50 TT

Veterans Road Race Trophy        - Awarded by nomination to best NBRC Veteran Achievement in Road Racing

“Goz” Goodman Road Race Trophy – Best achievement in Road Racing by      

                                                                                    Senior NBRC Member

Junior Road Race Trophy - Best achievement in Road Racing by Junior

                                                                                    NBRC Member

Under – 16 Road Race Cup         - Best achievement in Road Racing by

                                                                        Under-16 NBRC Member

Quillum Cyclo Cross Trophy         - Best achievement in Cyclo-Cross/Off-road

                                                                        Racing by NBRC Member

Freewheel Trophy   - Greatest distance travelled down-hill in designated

                                                                        Event by NBRC Member

P & D Hill Climb Trophy     -  Fastest time in Club Hill-Climb Championship

Pine Rudy Cup        - Fastest time by NBRC Member in an Open 10 TT

W. H. Burnham Cup                        - Highest placed Junior NBRC Member in Club

                                                                        10 Mile TT League

Mrs F White Cup      -  Fastest time by Schoolgirl/Schoolboy NBRC Member

                                                            In any 10 mile TT

Cinzano Trophy       -  Fastest 10 mile TT time recorded by NBRC member

                                                Excluding the Club Championship 10 TT

The Hale Trophy      -  Handicap Award in Club Late Season 25 TT

The Sewell Cup       -  Fastest time recorded by NBRC Member in Club

                                                            Championship 25 TT

F.E. Thorpe Trophy -  Fastest Junior NBRC Member in Late Season 25 TT

Bec CC Trophy        -  Fastest Veteran NBRC Member in Club Championship

                                                50 mile TT

W.J. Goodman Memorial Cup (Original Cup lost in 1985, replaced in 1989)                                             -  Fastest NBRC Member in an Open 50 Mile TT

E.L. White Memorial Trophy          -  Fastest NBRC Member in an Open 100

                                                                        Mile TT

H.G. Shillingford Bowl        - NBRC Best All Rounder over 50 Mile, 100 Mile                                                                     and 12 Hour Time Trial Distances

Mal Rees Shield                  -  Fastest NBRC  Member over 12 Hours

The President’s Plate         -  For Services to the Club

The Eileen Gingell Shield  -  For Perseverance

Club 10 Mile Championship Trophy        -  Fastest NBRC Member in Club

                                                                                    10 Mile Championship TT

Club 50 Mile Championship Trophy        -  Fastest NBRC Member in Club

                                                                                    50 Mile Championship TT

Club 24 Hour Competition Trophy                       -  Fastest NBRC Member in Club

                                                                                    100 Mile Championship TT

New Year’s Day “10”          -  Fastest NBRC Member in New Years 10 Mile TT

Short-Distance BAR Competition Cup    -  NBRC Short-Distance Best All

                                                                        Rounder of 25, 50 and 100 mile TTs

Junior BAR Competition Cup        - Junior NBRC All Rounder over 10 & 25

                                                                                    Mile TTs

The Ladies Trophy  -           Best achievement by Lady NBRC Member

The Newcomers Cup          -  Best achievement by New NBRC Member

Tempat Angor Betawi Jug       -  Best improvement by NBRC Member

Bieres Pelforth Trophy        -           ?

The Brush Cup                     -  For Meritorious Performance

The Tarmac Trophy             - For the Greatest Number, Most Dramatic or Most

                                                                 Humorous Crashes by NBRC Member

The Wooden Spoon                        -  Awarded by the previous Holder to the NBRC

                                    Member deemed to have excelled at “Stirring Things Up”!

Mike Westmorland Club TT League Division One Shield       -   Winner

                                                League Division Two Shield         -   Winner

                                                 League Division Three Shield     -   Winner

N.B. ­- Only NBRC First Claim Members are eligible for awards in Club events.

ANNEXE “C”

CURRENT AFFILIATIONS

a)  BRITISH CYCLING

b)  CYCLING TIME TRIALS

c)   N & DCA

d)  MKCA

e)  NORLOND TT COMBINE

f)    WCRA

ANNEXE “D”

CLUB FIXED DISTANCE AND PLACE-TO-PLACE RECORDS

10 MILES

Juvenile

            Danny Gilbert                                                  23.10                       14/08/91

Juvenile Team                                                         1.16.34                      1989  

            Danny Gilbert

            Wayne Maguire

            Paul Foreman

Junior

            Chris Dunwoodie                                           20.57                       1995

Senior

            Jerry Cross                                                      20.10                       09/06/93

Senior Team                                                             1.03.31                      09/06/93                    Jerry Cross

            Les White

            Jason Peppiatt

Veteran

            Robert Saunders                                            20.51                       06/07/02

Lady Veteran

            Pat Edwards                                                    25.15                       10/07/96

Veteran Team                                                          1.05.54                      05/08/89

            Jeff Hathaway

            Les White

            Mike Westmorland

Ladies Team                                                            1.25.19                      1954

            F Smith

            A Collins

            R Watson

Tandem

            J Peppiatt & Jerry Cross                                19.22                       08/10/94

Veterans Tandem

            B Edwards & L White                                     20.30                       04/07/92

15 MILES

Ladies

            Frances Smith                                                 40.27                       1954

Ladies Team                                                            2.08.47                      1954

            F Smith

            A Collins

            L Rowe

           

Senior

            Tony Parks                                                       32.16                       20/05/95

Senior Team                                                             1.40.07                      14/08/02                    R Saunders

            G Oram

            S Moss

Veterans

            R Saunders                                                     33.01                       14/08/02

Veterans Team                                                        1.41.36                      14/08/02

            R Saunders

            G Oram

            K Stokes

Tandem

            J Peppiatt & J Cross                                       30.11                       20/05/95

Mixed Tandem

            D Taylor & Rena Brown                               38.02                        2000

25 MILES

Juvenile

            Danny Gilbert                                               1.01.03                      24/07/91                   

Junior

            Warren Stokes                                                57.24                       17/06/06

Senior

            Tony Parks                                                       52.48                       14/10/95

Veteran

            Gerard Oram                                                   53.37                       16/06/01

Ladies Veteran

            Pat Edwards                                                 1.05.41                      01/09/96

Senior Medium Gear

            Tony Parks                                                       57.46                       27/04/97

Veteran Medium Gear

            Tony Parks                                                    1.00.45                      30/05/05

Junior Team                                                             2.58.35                      1971

            L R Hook

         J G Furey

            J C Litchfield

                       

Senior Team                                                             2.44.56                      16/06/01

            G Oram

            R Saunders

            L Smith

Ladies Team                                                            3.37.36                      22/08/54

            F Smith

            A Collins

            A Wheble

Veteran Team                                                          2.52.03                      29/04/89

            J Hathaway

            L White

            L Padwicke

Senior Medium Gear Team                                   3.17.35                      1996

            T Parks

            G Wiseman

            T Farmborough

Tandem

            J Peppiatt & J Cross                                       50.47                       16/06/93

Veteran Tandem

            B Edwards & L White                                     53.56                       19/06/93

Mixed Tandem

            B Edwards & Mrs P Edwards                       59.21                       23/06/93

4-Up Team Time Trial                                                54.19                       1995

            Tony Parks

            Jerry Cross

            Chris Dunwoody

            Jason Peppiatt

30 MILES

Senior

            Tony Parks                                                    1.06.55                      01/05/05

Veteran

            Tony Parks                                                    1.06.55                      01/05/05

Ladies Veteran

            Pat Edwards                                                 1.31.10                      28/09/96

Senior Team                                                             3.29.48                      31/07/93

            Jerry Cross

            Tony Parks

            Mark Kalabza

Veteran Team                                                          3.40.50                      02/05/88

            Les White

            Les Padwicke

            Barry Edwards

Tandem

            J Peppiatt & J Cross                                    1.02.19                      20/06/93

Mixed Tandem

            D Taylor & Rena Brown                             1.14.20                      2000

50 MILES

Juvenile

            Danny Gilbert                                               2.12.24                      1991

Junior

            Wayne Maguire                                           2.03.12                      16/09/91

Senior

            Tony Parks                                                    1.52.16                      1996

Veteran

            Robert Saunders                                         1.54.16                      13/07/03

Lady Veteran

            Pat Edwards                                                 2.22.29                      18/06/96

Senior Team                                                             5.51.54                      1996

            J Cross

            G Bunyan

            B Edwards

Tandem

            J Peppiatt & T Parks                                    1.48.30                      1996

Mixed Tandem

            D Taylor & Rena Brown                             2.03.39                      2000

100 MILES

Senior

            Robert Saunders                                         4.02.36                      03/08/03

Veteran

            Robert Saunders                                         4.02.36                      03/08/03

Ladies

            Frances Smith                                              4.54.03                      31/07/55

Senior Team                                                          13.11.02                       1995

            Tony Parks

            Steve Cousins

            Geoff Bunyan

Tandem

            Tony Parks & J Peppiatt                             4.06.35                      1996

12 HOURS

Junior

            Tony Parks                                                    198.760                     13/09/81

Senior

            Brian Cox                                                        264.02                     1981

Veteran

            Brian Cox                                                        264.02                     1981

Senior Team                                                             735.440                     1995

            Tony Parks

            Geoff Bunyan

            Steve Cousins

24 HOURS

Senior

            Steve Abraham                                            443.??                       July 2005

WOBURN HILLY

Senior

            Jerry Cross                                                      55.26                       20/07/94

CMK 10 (F5a/10)

Senior

            Leigh Smith                                                    21.03                        22/06/05

Veteran

            Robert Saunders                                           21.21                        28/07/04

Ladies

Junior

            Warren Stokes                                               21.40                        31/05/06

Juvenile

            Danny Gilbert                                                 24.59                        14/08/91

ASTWOOD CIRCUIT (F5v/10)

ONE LAP

Juvenile

            Warren Stokes                                                27.49                       13/04/05

Junior

            Warren Stokes                                                23.27                       24/05/06

Senior

            Leigh Smith                                                     22.01                       17.08.05

Veteran

            Gerry Oram                                                      23.00                       15/08/01

Lady

            Steph Norris                                                    28.39                       23/08/00

Lady Veteran

            Steph Cousins                                               31.51                        03/05/06

Team                                                                          1.10.55                      02/05/01

            G Oram

            R Saunders

            L Smith

TWO LAPS

Junior

            W Stokes                                                           48.19                      05/07/06

Senior

            G Oram                                                             47.07                       13/06/01

Team                                                                          2.44.26                      13/06/01

            G Oram

            R Saunders

            L Smith

STONY STRATFORD – NASH – A421 ROUNDABOUT (F5u/10)

Junior

            Warren Stokes                                                26.53                       07/06/06

Senior

            Leigh Smith                                                     26.13                       20/07/05

Veteran

            Tim Carter                                                        26.18                       02/09/06

     

HILL CLIMB

Bow Brickhill

            Karlo Porter                                                  1 m 38.7 s                 1980  

PLACE TO PLACE  (Post Office – Post Office)

Bletchley – Oxford – Bletchley

Solo

            Jeff Hathaway                                              3.00.58                      13/10/91

Tandem

            J Cross & B Edwards                                  2.49.56                      13/10/91

Bletchley – Stow on the Wold – Bletchley

Solo

            Steve Cousins                                              4.21.52                      1995

Tandem

            T Parks & J Peppiatt                                    4.04.41                      1995